News

News

Valedictory 2019 – a celebration

It is with great pride and a sense of sadness that we say goodbye to the Year 12 class of 2019. It was a time for celebration on Thursday 21 November, when in an emotional Valedictory service, the Year 12s finished their final chapter at Endeavour college. Perhaps the most rewarding part of being a staff member is sharing in the journey over the years and being witness to the transformation that takes place from young middle years students into confident young individuals.

This is a time to savour and enjoy as it only happens once. We wish all they Year 12s of 2019 all the best over the coming weeks and hope that they have the chance to reflect and look back upon their time at Endeavour College with fondness and we wish the families we say goodbye to, all the very best for the future.

Below are the achievements and awards of the Class of 2019:

Excellence in Achievement – those listed below have achieved this accolade over four years (2019 is not included) – achieving perfect A/B grades throughout each year in each semester.

  • Grace Atta
  • Ishita Goel
  • Milica Pilja

Excellence in Achievement – those listed below have achieved this accolade over three years.

  • Brandon Avery
  • My Linh Chau
  • Joel Gregurev
  • Emily Hurcombe
  • Shatha Jamal-Awar
  • Anastazia Stolic
  • Nicholas Schmocker
  • Maddison Tamasi

Excellence in Application– those listed below have achieved this accolade over four years (2019 is not included) – achieving all 1s and 2s with a majority of 1 notations, throughout each year in each semester.

  • Grace Atta
  • Shatha Jamal-Awar

Excellence in Application – those listed below have achieved this accolade over three years.

  • Brandon Avery
  • Monique Bessell
  • Emily Carroll
  • Brianna Footer
  • Joel Gregurev
  • Emily Hurcombe
  • Courtney Leikas
  • Milica Pilja
  • Olivia Nowak
  • Amber Pegoli
  • Blake Soroka
  • Anastazia Stolic
  • Maddison Tamasi
  • Vivian Tang
  • Ashleigh Whiteman

Endeavour College 2019 Village Leaders

  • Florey Monique Bessell and Jessi Phan
  • Heysen Ishita Goel and Maddison Tamasi
  • Kavel – Brianna Footer and Olivia Nowak
  • Litchfield – Cindy Dang and Kiara David
  • MacKillop – Jordan Hall and Nicole Overall
  • Mawson – Xeanthea Dy and Liam Hutchins
  • Mitchell – Nybol Bolo and Ashleigh Whiteman
  • Spence – Emily Carroll and Vivian Tang

Endeavour College Extracurricular Leaders 2019

  • Audio Visual – Matthew Hubner
  • Cultural Milica Pilja – Michelle Vanderklugt
  • Drama – Brandon Avery and Brooke Pitman
  • Health and Wellbeing – Courtney Leikas and Natalie Orrico
  • Information Technology – James Pham
  • Music – Joseph Do and Kayla Fechner
  • Pedal Prix – Jamie Angelakis
  • Peer Learning – My Linh Chau and Phillip Costas
  • Sport – Sophie Green and Anastazia Stolic

Biology

Year 12 Academic Achievement Award

  • Ishita Goel

Year 12 Academic Application Awards

  • Grace Atta
  • Monique Bessell
  • Xeanthea Dy
  • Joel Gregurev
  • Emily Hurcombe
  • Shatha Jamal-Awar
  • Jessi Phan
  • Phoebe Truong

 

Business and Enterprise

Year 12 Academic Achievement Award

  • Blake Soroka

Year 12 Academic Application Awards

  • Kiara David
  • Brianna Footer
  • MengJia Guo
  • Samantha Takacs

 

Chemistry

Year 12 Academic Achievement Award

  • Ishita Goel

Year 12 Academic Application Awards

  • Grace Atta
  • Brandon Avery
  • Ishita Goel
  • Joel Gregurev
  • Emily Hurcombe
  • Maddison Tamasi

 

Drama

Year 12 Academic Achievement Award

  • Brandon Avery

Year 12 Academic Application Awards

  • Brandon Avery
  • Luca Carvalho
  • Shatha Jamal-Awar
  • Brooke Pitman

 

English

Year 12 Academic Achievement Award

  • Shatha Jamal-Awar

Year 12 Academic Application Awards

  • Samuel Carroll
  • Brianna Footer
  • Courtney Leikas
  • Olivia Nowak
  • Angna Patel
  • Anastazia Stolic
  • Maddison Tamasi
  • Michelle Vanderklugt
  • Tia Weniton
  • Ashleigh Whiteman

 

English Literary Studies

Year 12 Academic Achievement Award

  • Joel Gregurev

Year 12 Academic Application Awards

  • Grace Atta
  • Ishita Goel
  • Holly Materne
  • Amber Pegoli

 

 Essential English

 Year 12 Academic Achievement Award

  • MengJia Guo

Year 12 Academic Application Awards

  • Nybol Bolo
  • Luke Byrne
  • MengJia Guo

 

Essential Mathematics

Year 12 Academic Achievement Award

  • Courtney Leikas

Year 12 Academic Application Awards

  • Kiara David
  • Brianna Footer
  • Courtney Leikas
  • Ashleigh Whiteman

 

Food and Hospitality

Year 12 Academic Achievement Award

  • Monique Bessell

Year 12 Academic Application Awards

  • Luke Byrne
  • Brianna Footer
  • Emily Hurcombe
  • Courtney Leikas

 

General Mathematics

Year 12 Academic Achievement Award

  • Emily Hurcombe

Year 12 Academic Application Awards

  • Monique Bessell
  • Luca Carvalho
  • Shatha Jamal-Awar
  • Brathna Leng
  • Blake Soroka
  • Anastazia Stolic
  • Vivian Tang
  • Michelle Vanderklugt

 

Geography

Year 12 Academic Achievement Award

  • Luke Byrne

German

Year 12 Academic Achievement Award

  • Paul Wentrock

Year 12 Academic Application Awards

  • Nicholas Schmocker

 

Japanese

Year 12 Academic Achievement Award

  • Michelle Vanderklugt

Material Products – Advanced Manufacturing

Year 12 Academic Achievement Award

  • Milica Pilja

Year 12 Academic Application Awards

  • MengJia Guo
  • Samantha Milobara
  • Samantha Takacs

 

Material Products – Furniture

Year 12 Academic Achievement Award

  • Blake Soroka

Year 12 Academic Application Awards

  • Liam Hutchins
  • Trinity Tilley
  • Lucas Wilksch
  • Agapitos Zervas

 

Mathematical Methods

Year 12 Academic Achievement Award

  • Muhammad Faraz Mangi

Year 12 Academic Application Awards

  • Ishita Goel
  • Joel Gregurev
  • Amber Pegoli
  • James Pham

 

Modern History

Year 12 Academic Achievement Award

  • Samuel Carroll

Year 12 Academic Application Awards

  • Samuel Carroll
  • Brianna Footer
  • Courtney Leikas
  • Luke Schwarz

 

Music Performance – Ensemble 

Year 12 Academic Achievement Award

  • Joseph Do

Year 12 Academic Application Awards

  • Joseph Do
  • Kayla Fechner

 

Music Performance – Solo

Year 12 Academic Achievement Award and Academic Application Award

  • Joseph Do

Physical Education

Year 12 Academic Achievement Award

  • Lucas Wilksch

Year 12 Academic Application Awards

  • Kiara David
  • Kayla Fechner
  • Sophie Green
  • Olivia Nowak
  • Nicholas Schifilliti
  • Anastazia Stolic
  • Maddison Tamasi
  • Lucas Wilksch

 

Physics

Year 12 Academic Achievement Award

  • Ishita Goel

Year 12 Academic Application Awards

  • Ishita Goel
  • Joel Gregurev
  • Amber Pegoli
  • Vivian Tang

 

Psychology

Year 12 Academic Achievement Award

  • Grace Atta

 Year 12 Academic Application Awards

  • Grace Atta
  • Monique Bessell
  • Nathan Carroll
  • Joseph Do
  • Emily Hurcombe
  • Shatha Jamal-Awar
  • Courtney Leikas
  • Milica Pilja

 

Research Project

Year 12 Academic Achievement Award

  • Joel Gregurev

Year 12 Academic Application Awards

  • Grace Atta
  • Emily Carroll
  • Nathan Carroll
  • Xeanthea Dy
  • Brianna Footer
  • Ishita Goel
  • Joel Gregurev
  • MengJia Guo
  • Shatha Jamal- Awar
  • Courtney Leikas
  • Samantha Milobara
  • Olivia Nowak
  • Amber Pegoli
  • Milica Pilja
  • Blake Soroka
  • Anastazia Stolic
  • Maddison Tamasi
  • Vivian Tang
  • Tia Weniton
  • Hayley White

 

Specialist Mathematics

Year 12 Academic Achievement Award

  • Amber Pegoli

Year 12 Academic Application Awards

  • My Linh Chau
  • Luke Schwarz

 

Visual Arts – Art

Year 12 Academic Achievement Award

  • Tia Weniton

Year 12 Academic Application Awards

  • Emily Carroll
  • Hayley White
  • Anastasia Williams

 

Visual Arts – Design

Year 12 Academic Achievement Award

  • Samantha Takacs

Year 12 Academic Application Awards

  • Brandon Avery
  • Samantha Milobara
  • Milica Pilja

 

Workplace Practices

Year 12 Academic Achievement Award

  • Matthew Hubner

Year 12 Academic Application Awards

  • Agapitos Zervas

 

Australian Olympic Change-Maker Award (recognises students who demonstrated the Olympic Spirit through leadership and driving positive change in their communities.)

  • Lucas Wilksch

The Therry Dramatic Society Award (recognises students in Year 12 who have made a significant contribution to the College’s performing Arts program.)

  • Brandon Avery
  • Brooke Pitman

Vocational Excellence Award (presented in recognition of excellence in the area of Vocational Education and Training (VET). It is presented to the student, who has shown the highest level of commitment, passion, initiative, and self-management in their chosen VET course in 2019.)

  • Liam Hutchins

Caltex Best All Rounder Award (presented to a Year 12 student and recognises participation and excellence in academic, sporting and service activities. The award recipient has been judged by the College as participating actively in all aspects of school life.)

  • Brandon Avery

The Michael Brown Outstanding Achievement in the field of STEM Award (recognises a Year 12 student for outstanding achievement in the field of STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) over the course of the year.)

  • Milica Pilka

Makin Humanitarian Award (goes to a Year 11 or 12 student in recognition of his or her contribution to our community as a positive role model, who inspires others to embrace the primary values and principles of humanitarianism – compassion, service, equity and friendship.)

  • Amish Bhindi

Australian Defence Force Long Tan Leadership and Teamwork Award (recognises a Year 12 student who has demonstrated a very high level of leadership and teamwork both within the College and the broader community. Other key attributes include: demonstrating respect for the values of the school, effective communication skills, and cooperating to create a harmonious working environment.)

  • Joel Gregurev

 Steve Liebelt Pride Award (This award has been commissioned in memory and recognition of the key qualities reflected in former teacher Mr Steve Liebelt. As a keen advocate for learning, The Endeavour Way and the central place of God in our College, Mr Liebelt used his God given gifts to demonstrate perseverance, pride, faith and a positive spirit in his life and work.)

  • Blake Soroka

Year 12 College Captains 2019

  • Grace Atta
  • Joel Gregurev
  • Shatha Jamal-Awar
  • Amber Pegoli
  • Like Schwarz

The Endeavour Way Award (presented to Students in year 12 who have demonstrated commitment to living out the values of The Endeavour Way ~ Love, Courage, Forgiveness and Hope.)

  • Jamie Angelakis
  • Emily Carroll
  • Luca Carvalho
  • Kayla Fechner
  • Brianna Footer
  • Courtney Leikas
  • Lucas Wilksch
  • Agapitos Zervas

Year 12 Principal’s Award (given to a Year 12 student who, throughout their years at the College, has shown exemplary service to Endeavour College.)

  • Grace Atta

Village Shield (awarded to the Village that has accumulated the most points during the course of the year.  Points are awarded for Swimming carnival, Athletics day, leadership, service to the community, exemplary effort and attitude.)

  • Litchfield

2 Peter 1:5-9 The Message

So, don’t lose a minute in building on what you’ve been given, complementing your basic faith with good character, spiritual understanding, alert discipline, passionate patience, reverent wonder, warm friendliness, and generous love, each dimension fitting into and developing the others.

Share this

News

Subscribe to our email newsletter to receive the latest news and updates
Connected Schools

Proud member of Connected Schools

Endeavour College

Address
85 Mawson Lakes Blvd
Mawson Lakes
South Australia 5095
Postal Address
Post Office Box 80
Enfield Plaza
South Australia 5085
E-mail
admin@endeavour.sa.edu.au
Telephone
08 8368 3311
Fax
08 8368 3399